top of page
Wykład prof. Tomasza Ważnego

4.12.2015

W zeszły piątek odbył się kolejny - już trzeci z cyklu wykładów, prowadzonych co roku przez prof. Tomasza Ważnego.

Salę wykładową jak zwykle z tej okazji oblegały spragnione wiedzy tłumy studentów. Tym razem, kontynuowana była narracja dotyczcą najstarszych znanych nam ludzkich osiedli, ze szczególnym uwzględnieniem ruin znajdujących się głównie na terytorium Ameryki Północnej tj. np. Pueblo Bonito. Profesor opowiedział nam o problemach związanych z datowaniem i konserwacją znajdującego się tam drewna.

Następnie prześledzilismy historię "polskiego dębu", aby zrozumieć jak istotnym i cenionym surowcem było to drewno w całej średniowiecznej i nowożytnej Europie. W trakcie swoich badań prof. Ważny dowiódł, że na "polskim dębie" malowały takie nazwiska jak Rembrandt, Rubens czy Antoon van Dyck. Było to możliwe dzięki opracowanej przez niego w 1986r. tysiącletniej skali dla Polski, która wziąż jest najczęściej wykorzystywana przy datowaniu zabytkowych ołtarzy, architektury, a nawet statków, szczególnie w rejonie Pomorza Gdańskiego.

W tym momencie praca prof. Ważnego koncentruje się wokół terenów Morza Śródziemnego i Europy Pd., a my z niecierpliwością czekamy już na kolejne spotkanie, na którym być może zostanie nam uchylony rąbek tajemnicy na temat wykopalisk prowadzonych obecnie w Stambule.

bottom of page